Bohater


Jerzy, ten którego czcimy jako świętego, urodził się w chrześcijańskiej rodzinie w drugiej połowie III wieku w Kapadocji, dawnej krainie rzymskiej leżącą dziś na terenie Turcji. Jego matka miała być Żydówką z Lyddi. Miała ona wrócić do Ziemi Świętej, do swojego miasta jako wdowa z młodym synem, gdzie zapewniła mu edukację.

Jerzy szybko poszedł w ślady ojca i zaciągnął się do  rzymskich legionów zaraz po osiągnięciu pełnoletności. Był dobrym żołnierzem i jego pozycja w wojsku stale wzrastała. Brał udział w wyprawach do Presji i Brytanni. Został szybko został oficerem, miał być też trybunem ludowym. Podczas postoju cezara Dioklecjana w Nikomedii należał do jego osobistej ochrony.

W 303 roku ten sam cesarz Dioklecjan wydał edykt rozpoczynający prześladowania chrześcijan na terenie całego Imperium. Jerzy był zmuszany do uczestnictwa w prześladowaniach, chociaż sam był chrześcijaninem i krytykował tę decyzję. Odmawiał wykonania rozkazów i nalegał na Cesarza, aby ten zmienił swoją decyzję. Próbując ratować Jerzego przed śmiercią wymuszano na nim, aby choć ziarenko kadzidła wrzucił przed posąg jednego z bogów rzymskich, wedle życzenia cesarza. Jednak on odmówił stanowczo. Rozwścieczony cesarz Dioklecjan nakazał torturować go i zabić. Po różnych torturach (a miały one być wielkie min.: przywiązanie do koła, przybicie do murów miejskich i oblewanie gorącą smołą, wrzucanie w rozpalone wapno), ostatecznie św. Jerzy został zabity przez ścięcie mieczem pod murami miejskimi Nikomedii.

Św. Jerzy dawniej był patronem chrześcijańskiego rycerstwa. Z tamtych czasów pochodzi znana legenda, Jak to św. Jerzy walczył ze smokiem, jest ona obrazem walki ze złem. Dziś św. Jerzy jest patronem wielu państw, m.in.: Anglii, Gruzji, Portugalii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Litwy, Bośni, Serbii, Czarnogóry i Etiopii. Został obrany przez pierwszych skautów za patrona całego skautingu na świecie.


Zadania Kampanii Bohater

1.   Rozpoczęcie kampanii, poinformowanie harcerzy kim jest bohater i dlaczego można warto go mieć.
2.    Zatwierdzenie przez Radę Drużyny bohatera.
3.   Wnioskowanie przez Radę Drużyny o otwarcie kampanii bohater.
4.   Zdobycie proporca z postacią bohatera.
5.   Przeprowadzenie zbiórek w fabule odpowiadającej poznawaniu postaci bohatera.
6.   Zorganizowanie zimowiska mającego za zadanie zbliżyć postać bohatera harcerzom.
7.    Stworzenie materiałów dla drużyn Hufca przybliżających postać bohatera.
8.   Organizacja Hufcowego Turnieju św. Jerzego
9.   Podsumowanie kampanii bohater i uroczyste nadanie imienia. 

TURNIEJ ŚW. JERZEGO\
regulamin: http://tnij.org/regulaminjerzy
zapisy: http://tnij.org/swjerzy